Zasady przeprowadzania badań psychotechnicznych

Badania psychotechniczne mają na celu ocenę sprawności badanego i jego zdolności do prowadzenia pojazdów, obsługi maszyn oraz wykonywania prac na wysokościach. Zasady ich przeprowadzania, a także przebieg badań, są ściśle ustalone.

Kto, kiedy i jak często powinien poddawać się badaniom psychotechnicznym?

Na badania psychotechniczne kieruje lekarz medycyny pracy, jeśli są one niezbędne do wykonywania obowiązków na określonym stanowisku, lub policja, jeśli kierowca stracił dokument prawa jazdy i stara się o jego odzyskanie. Przeprowadzane u nas badania trwają od jednej do około dwóch godzin i prowadzone są pod okiem wykwalifikowanych psychologów.

Badaniom obowiązkowo poddać się muszą egzaminatorzy i instruktorzy w szkołach jazdy, kierowcy, wykonujący przewozy drogowe oraz kierowcy tramwajów. Są one niezbędne, aby móc starać się o pracę zawodowego kierowcy, a także, aby odzyskać prawo jazdy, utracone na skutek jazdy po alkoholu, narkotykach lub na skutek innego konfliktu z prawem, np. po przekroczeniu limitu punktów karnych.

Jak przebiega badanie?

Badania psychotechniczne składają się z dwóch części. Pierwsza to psychotesty, badające osobowość oraz sprawność intelektualną badanego. Podczas wypełniania specjalnych kwestionariuszy weryfikuje się umiejętność koncentracji przyszłego kierowcy, jego spostrzegawczość i umiejętność podejmowania szybkich decyzji.  Druga część to badania przy użyciu specjalistycznej aparatury, weryfikującej refleks, koordynację wzrokowo-ruchową i adekwatność reakcji. Używa się w tym celu między innymi aparatu krzyżowego, weryfikującego odporność na zmęczenie oraz miernik czasu reakcji, który sprawdza długość czasu reakcji oraz samą reakcję na bodźce. W trakcie badań psychotechnicznych wykorzystuje się również aparat Piórkowskiego, który bada koordynację wzrokowo-ruchową.

Z pomyślnie zakończonymi badania psychotechnicznymi możesz bez przeszkód starać się o pracę zawodowego kierowcy!

Wróć do bloga