Różnice między psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą

Wraz z rozwojem cywilizacji pojawił się stres. Można powiedzieć, że nie powinniśmy się denerwować, bo przecież mamy praktycznie wszystko. Nie musimy walczyć o przetrwanie, jak to bywało w przypadku naszych przodków. Dzieci, które przeżywają depresje, nie mają powodów do narzekania, bo zazwyczaj, nie brakuje im przysłowiowego ptasiego mleka. Wychowywane są w zasadzie, bezstresowo. A jednak pomimo „dobrobytu” jest coraz więcej dzieci, młodzieży i osób dorosłych, z nerwicą i depresją.

Przyczyną poważnych schorzeń psychologicznych jest stres. Jeśli jest długotrwały, powoduje bezsenność, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, stany zapalne, zaburzenia seksualne oraz obniżenie płodności. Działa szkodliwie na układ oddechowy, nerwowy, odpornościowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy czy hormonalny. Lista chorób jest długa i znajdują się na niej również: otyłość, zawał, wylew, udar, nowotwór. Jeśli stan nerwowy utrzymuje się zbyt długo, pozostaje udać się po pomoc do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Wiele osób korzysta z pomocy specjalistów, chociaż o tym otwarcie nie mówią, ponieważ nadal jest to wstydliwy temat. Dobrze jednak wiedzieć, do jakiego specjalisty udać się z daną dolegliwością.

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog pomaga w problemach rodzinnych, a także przy nerwicy, apatii, fobii, depresji, ale nie tylko. Możemy udać się po poradę, w przypadku problemów w pracy, z dziećmi lub z partnerem. Psycholog rozwiązuje trudności życiowe, polepsza kontakty międzyludzkie i pomaga w osiąganiu lepszej jakości życia. Mamy wiele dziedzin psychologii: psychologia organizacji i pracy, psychologia wychowawcza, psychologia kliniczna, psychologia sądowa, psychologia sportu, psychologia reklamy i psychologia zachowań konsumenckich. Psycholog Tomasz Piega posiada specjalistyczną wiedzę i techniki, które służą poznawaniu i oddziaływaniu na ludzi. Psychologa obowiązuje, etyka zawodowa. Psycholog nie jest lekarzem. W swoim gabinecie przyjmuje osoby, poszukujące pomocy psychologicznej. Skutecznie potrafi im pomóc. Chcąc poznać problem, przeprowadza długą rozmowę z daną osobą. Zadaje pytania i poszukuje odpowiedzi. Często umawia się na kolejne spotkania. Do psychologa można się więc udać ze zwykłym problemem, prosząc o poradę. Warto spotkać się, kiedy dziecko ma problemy w relacjach z rówieśnikami lub jest zamknięte w sobie, by otworzyło się na innych ludzi.

Jakie problemy rozwiązuje psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba niosąca pomoc psychologiczną w przypadkach wielu dysfunkcji życiowych u dorosłych i rozwojowych u dzieci. Jest to osoba specjalistycznie przygotowana do leczenia, rehabilitacji i profilaktyki zaburzeń psychicznych. Psycholog, pedagog, terapeuta Tomasz Piega ma wiedzę i zachowując najwyższe standardy etyki zawodowej, pomaga osobom zgłaszającym się do gabinetu, posługując się określonymi technikami i metodami terapeutycznymi. Wchodzi w relacje z pacjentem na tyle głęboko by zdiagnozować przyczynę zaburzenia i zastosować najlepszą dla pacjenta terapię. Psychoterapeuta jest też psychologiem. Zgłaszamy się po pomoc z depresją, zaburzeniami snu i odżywiania; problemami psychosomatycznymi i obsesyjno-kompulsywnymi. Psychoterapeuta leczy również lęk, zagubienia, traumę, negatywne emocje. Stosuje terapie, które pomagają w zaburzeniach w relacjach z partnerem, otoczeniem, oraz lękowych. Dzięki psychoterapeucie zmienimy postawę wobec samego siebie, czyli destrukcyjne myślenie. Aby mógł nam pomóc, musimy się całkowicie otworzyć. Idąc do psychoterapeuty, musimy być przygotowani na zupełną szczerość, bo inaczej wizyta jest zbędna.

Komu pomaga psychiatra?

Psychiatra, w odróżnieniu od psychologa i psychoterapeuty, jest lekarzem medycyny, ze specjalizacją – psychiatria. Jest specjalistą, który ma za zadanie rozpoznać objawy choroby, postawić diagnozę i jeśli jest potrzeba, przepisać leki. Posiada uprawnienia do wystawiania dokumentów o stanie zdrowia psychicznego pacjenta. Może również wypisać zwolnienie lekarskie. Jest wykwalifikowanym specjalistą, który leczy poważne choroby, np.: zaburzenia osobowości, schizofrenię, depresję, stany maniakalno-depresyjne, stany nerwicowe i wiele innych chorób psychicznych. Do psychiatry udajemy się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub psychologa. Opinia psychiatry jest uwzględniana, podczas spraw sądowych. Osoby zgłaszające się do psychiatry, często nie są akceptowane przez otoczenie, gorzej traktowane. To powoli się zmienia, ale wizyta u psychiatry jest traktowana jak tabu. 

Wróć do bloga