Na czym polega diagnoza neuropsychologiczna?

Neuropsycholog to specjalista, którego zadaniem jest ocena, ale przede wszystkim leczenie osób zmagających się z różnym zaburzeniami układu nerwowego. Muszą oni koniecznie współpracować z innymi lekarzami – m.in. neurologami. Ich pomoc jest niezbędna w przypadku takich chorób jak między innymi udar mózgu, stwardnienie rozsiane, guz mózgu i wiele innych. Pamiętajmy również, że osoby chorujące na powyższe choroby, koniecznie powinny poddać się rehabilitacji neuropsychologicznej. Co warto wiedzieć na temat diagnozy neuropsychologicznej? Sprawdź to w naszym artykule!

Neuropsycholog – czym się zajmuje?

Neuropsychologia to dziedzina psychologiczna, która zajmuje się badaniem związku między funkcjonowaniem mózgu a zachowaniem człowieka. W tym celu niezbędna jest diagnoza neuropsychologiczna, dzięki której można ocenić, które z procesów intelektualnych zostały osłabione z powodu uszkodzenia mózgu. Jednak to nie wszystko – dzięki diagnozie neuropsychologicznej możliwe jest sprawdzenie, czy zmiany w zachowaniu pacjenta wynikają z uszkodzeń, czy nie ma to żadnego związku, a zmiany są spowodowane czynnikami psychologicznymi.

Neuropsycholodzy zajmują się przede wszystkim osobami będącymi po urazie głowy, udarze mózgu, operacjach neuropsychologicznych, czy zmagającymi się z otępieniem. Warto jednak zaznaczyć, że do neuropsychologa coraz częściej przychodzą osoby, które zmagają się z lżejszymi problemami takimi jak na przykład trudności w nauce. Na pomoc neuropsychologa często decydują się też osoby mające zaburzenia psychiatryczne.

Pomoc neuropsychologa jest bardzo cenna, dlatego też zaleca się ją w przypadku dzieci, które zmagają się z wieloma różnymi trudnościami. Coraz więcej maluchów zmaga się z dysgrafią, dysleksją, czy nadpobudliwością psychoruchową. W takiej sytuacji warto udać się do neuropsychologa – gdyż może się okazać, że niezbędne będzie wprowadzenie innej formy leczenia.

Diagnoza neuropsychologiczna – czym jest?

Diagnoza neuropsychologiczna ma jeden główny cel, który polega na określeniu związku między zachowaniami człowieka a stanem jego mózgu. Podczas diagnozy neuropsychologicznej ocenie podlega pamięć, koncentracja uwagi, mowa, zdolności myślenia, ale także procesy emocjonalno-osobowościowe. Warto wiedzieć, że do jej przeprowadzenia wykorzystuje się wiele metod, jak i duże ilości testów.

Neuropsycholog dzięki przeprowadzeniu takiego badania doskonale wie, jaki wybrać sposób leczenia pacjenta. Trzeba tutaj podkreślić, że wybór metody leczenia jest niezwykle ważny i tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo wybrany, możemy spodziewać się dobrych efektów.

Należy też wspomnieć o rehabilitacji neuropsychologicznej, która często przynosi świetne efekty. Rehabilitacja neuropsychologiczna obejmuje różnego rodzaju działania terapeutyczne, które mają za zadaniem usunąć wszelkie objawy, z jakimi zmaga się dany pacjent. Pacjenci objęci rehabilitacją trenują pamięć, ćwiczą mowę, wzrok, a także koncentrację.

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, do neuropsychologa możemy udać się w bardzo wielu sytuacjach. Co ważne – nie powinniśmy zwlekać z wizytą, gdyż im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej. Ponadto pamiętajmy, aby nie wybierać przypadkowego specjalisty, a udać się do renomowanego lekarza, który dobierze odpowiednią formę leczenia.

Wróć do bloga