Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?

Nie tylko dorośli potrzebują wsparcia psychologa. Bardzo często zdarza się, że pomocy specjalisty potrzebują także najmłodsi. Sprawdź, kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa i jakie sygnały powinny niepokoić.

Psycholog dla małych dzieci

W przypadku małych dzieci do wizyty u psychologa powinien skłonić rodziców nieprawidłowy rozwój ich pociechy. Jeśli pojawiają się problemy z mową i poruszaniem się może to oznaczać, że dziecko rozwija się w swoim, nieco wolniejszym rytmie, ale może wskazywać także na poważniejsze zaburzenia. Dobry psycholog doradzi rodzicom jak mają pracować z dzieckiem w domu oraz jakie zabawki będą stymulujące dla jego rozwoju.

Co powinno zaniepokoić rodziców w wieku szkolnym?

Okres nauki w szkole to dla wszystkich dzieci bardzo trudny czas. Konieczność zaadaptowania się do nowego środowiska, nawiązania nowych relacji, a także duże obciążenie wiedzą i pracami domowymi mogą rodzić w nich frustrację. Wyróżnić można dwa rodzaje szkolnych problemów:

  • natury społecznej,
  • związane z procesem uczenia się.

W obydwu powyższych przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli dziecko jest zamknięte w sobie i ma trudności w nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami, psycholog zaleci odpowiednie ćwiczenia i doradzi, jak budować relacje z nowymi kolegami oraz koleżankami. Jeśli natomiast mały pacjent ma problemy ze skupieniem się w czasie zajęć, dobry psycholog dziecięcy pokaże kilka technik, pozwalających się skoncentrować. Znajdzie również źródło problemów z ortografią, czytaniem lub liczeniem. Mogą one wynikać z dysortografii, dysleksji lub dyskalkulii, albo z innych, psychologicznych przyczyn.

Nieuzasadniona agresja i nagłe zmiany w zachowaniu? Odwiedź psychologa

Warto udać się z dzieckiem do psychologa także wtedy, gdy obserwuje się u niego niczym nieuzasadnioną agresję oraz nagłe zmiany w zachowaniu. W moim gabinecie postaram się znaleźć przyczynę agresywnych i autoagresywnych zachowań oraz zmian w sposobie bycia nastolatka. Najczęściej świadczą one o nieradzeniu sobie przez dziecko z emocjami i brakiem umiejętności rozładowywanie przez nie napięcia. Nie tylko znajdę źródło problemów, lecz również postaram się im zaradzić.

Wizyta u psychologa jest niezbędna, jeśli dziecko przeszło traumę

Sytuacją, w której nie obejdzie się bez wizyty u psychologa, jest sytuacja, w której dziecko przeżyło poważną traumę, związaną na przykład ze śmiercią bliskiego członka rodziny. Często rodzice nie potrafią rozmawiać z dzieckiem o śmierci; psycholog zrobi to w sposób delikatny i krok po kroku przeprowadzi małego pacjenta przez cały okres żałoby. 

Wróć do bloga